Luksusowe akcesoria meblowe - biżuteria każdego mebla. Jak dobrać odpowiedni uchwyt do mebli?

Nie ma domu czy mieszkania bez mebli. To podstawowy element wyposażenia wnętrz niezależnie od stylistyki, na którą się stawia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak istotnym elementem są przy tym uchwyty meblowe. To niejako biżuteria mebla, która wpływa na jego końcowy wygląd.

Nie tylko funkcjonalne, ale i efektowne

Przed laty na sklepowych półkach spotkać można było tylko kilka prostych uchwytów czy gałek do mebli. Dzisiaj wybór akcesoriów jest o wiele większy i bardziej zróżnicowany. Coraz więcej osób stawia na luksusowe akcesoria meblowe, które nadają meblom eleganckiego designu i wyjątkowego charakteru. Dobrze dobrane, potrafią nawet odmienić całe wnętrze.
Zwolennicy klasyki mogą postawić na uchwyt Isa marki Open & Hide. Z kolei do zwolenników nowoczesnych rozwiązań skierowane są m.in. uchwyty Knob Plate firmy Buster + Punch. Do wyboru są zarówno modele proste, tradycyjne, jak i bardzo efektowne, nietuzinkowe. Królują jednak przede wszystkim wzory nowoczesne, które wpisują się w styl minimalistyczny i są bardzo eleganckie.
Luksusowe akcesoria meblowe takie jak gałki czy uchwyty mogą stanowić wyróżniający element każdego mebla. Trzeba je jednak dopasować do niego samego oraz stylistyki całego pomieszczenia. Warto przy tym pamiętać, że uchwyty pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale i przede wszystkim użytkową. Powinny więc zapewniać łatwe korzystanie z mebli i być solidnie wykonane. W tym przypadku zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Ponadczasowe i zawsze modne gałki meblowe

Gałki to klasyczne uchwyty na ogół symetryczne osiowo. Uchwyty tego rodzaju są zróżnicowane rozmiarowo. Te niewielkie takie jak np. Nena S są dodatkiem skromnym, ale efektownym jednocześnie. Co ciekawe, do gałek zalicza się niekiedy także uchwyty bardziej niestandardowe np. T-Bar Plate z kolekcji Buster + Punch.

Funkcjonalne uchwyty podłużne

Najpopularniejsze od lat są jednak niezmiennie uchwyty podłużne takie jak Isa Black czy Pull Bar. W tym przypadku znaczenie mają dwa podstawowe parametry. Pierwszy to rozstaw otworów C-C, a drugi to długość Y. Tego rodzaju uchwyty są wygodne i bardzo uniwersalne. Można je ciągnąć czy pchać. Sprawdzają się w wielu miejscach – łazienkach, kuchniach, pokojach sypialnych itd. Dodatkowo mocuje się je zarówno w poziomie, jak i w pionie czy na skos.

Nietuzinkowe uchwyty T-bar

T-bar to uchwyty będące połączeniem klasyki z nowoczesnością. Mają one kształt litery T i podłużną część do chwytania jak np. uchwyt T-bar z kolekcji Buster + Punch. Posiadają pewne cechy gałek, stąd czasem zaliczane są do tej grupy, ale jednocześnie są funkcjonalne tak samo jak uchwyty podłużne. Również i je wieszać można w poziomie, pionie czy po skosie. Mogą być nowoczesne, minimalistyczne lub bardziej ozdobne.

Inne rodzaje uchwytów meblowych

Oczywiście poza gałkami, uchwytami podłużnymi czy uchwytami typu T-bar, wyróżnia się także i inne rodzaje uchwytów. Są one jednak raczej rzadko stosowane.
W przypadku wnętrz minimalistycznych czasem stosuje się uchwyty krawędziowe, które nie rzucają się zbyt mocno w oczy. Mocowane są bowiem na krawędzi frontu od góry lub od dołu. Ciekawym rozwiązaniem są także uchwyty muszlowe (miskowe). Posiadają one specjalne wgłębienie do łapania i ciągnięcia. Są one typowe dla stylistyki skandynawskiej. Uchwyty wpuszczane wymagają natomiast wykonania na meblu dodatkowego otworu. Są praktyczne, ale trudniejsze w montażu niż pozostałe rodzaje uchwytów.